Atrakcje

Sanktuarium
Matki Bożej Częstochowskiej
na Jasnej Górze

Znane na całym świecie sanktuarium to zespół klasztorny zakonu O. Paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. Niezwykłe miejsce uznane za pomnik historii.

sanktuarium-1
sanktuarium-2


muzeum-zapalek-1

Muzeum Zapałek

Muzeum Produkcji Zapałek - unikat w skali europejskiej, gdzie zobaczymy linię produkcyjną z lat 30. XX wieku. Zwiedzanie tego miejsca to prawdziwa podróż w czasie. Była to pierwsza fabryka zapałek na ziemiach polskich. Charakterystyczne dla częstochowskich zapałek jest pakowanie ich do pudełek z etykietą, na której jest czarny kot. Próby podrabiania tego znaku handlowego miały miejsce jeszcze w okresie międzywojennym.


Jura
Krakowsko - Częstochowska

Podróż po Częstochowie to jeszcze nie wszystko. Zatrzymując się w Częstochowie koniecznie należy wybrać się poza nią, a dosłownie za granicę miasta – na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Proponujemy przemierzyć np. Szlak Orlich Gniazd –prowadzący po średniowiecznych ruinach zamków warownych osnutych legendami, często pełnych grozy i tajemnic. Nieodłącznym elementem Jury jest największe skupisko jaskiń – coś dla miłośników aktywnego wypoczynku.

jura-1


park-miniatur-1

Park Miniatur Sakralnych – Złota Góra

To niecodzienny park rozrywki, gdzie spotkamy się z miniaturami budowli sakralnych z całego świata. Można tu zobaczyć m.in. Bazylikę w Fatimie, Kościół w Medjugorje. Na terenie parku znajdują się także atrakcje dla małych - place zabaw i większych - autodrom, park linowy i gigantyczny pomnik Papieża. Park powstał na terenie dawnego kamieniołomu, a przestrzeń wypełniają piękne miniatury sakralne oraz postacie świętych. Poza tym na turystów odwiedzających Park czekają platformy widokowe , z których rozciąga się panorama Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


Aleja Najświętszej Maryi Panny

Choć to ulica młoda - powstała w latach 1918 - 1926 - nie można odmówić jej popularności. Jest jedną z kilku (oprócz Marszałkowskiej w Warszawie, łódzkiej Piotrkowskiej i zakopiańskich Krupówek), które bez wahania wymieni każdy dorosły Polak. Niezwykła jest także z innego powodu - przywodzi na myśl paryskie bulwary, gdzie w identycznym układzie boczne krawędzie ulicy przeznaczano dla dorożek czy samochodów, środkiem zaś spacerować mogli ludzie. Zadanie, które postawiono przed głównym projektantem alei, wrocławskim inżynierem - Janem Bernhardem było podwójne. Z jednej strony półtorakilometrowa arteria o szerokości 44 metrów miała połączyć stare śródmieście Częstochowy z tak zwaną Nową Częstochową (zwaną także Częstochówką). Drugą funkcją drogi miało być reprezentacyjne wprowadzenie pielgrzymów na Jasną Górę.

aleja-1


dom-poezji-1

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej

Magiczne miejsce nie tylko dla miłośników literatury pięknej. W domu poetki można znaleźć niezwykłe pamiątki po przedwcześnie zmarłej artystce: fotografie, dokumenty, fragmenty listów oraz rękopis autobiograficznej książki. Rekwizyty, które obrazują twórczość oraz walkę z nieuleczalną chorobą serca. W muzeum są organizowane różne atrakcje: odczyty, spektakle, projekcje filmów.

Facebook
Facebook
Facebook